۸ کاربرد رایج لوله استیل

کاربرد لوله استیل

 کاربرد لوله استیل در صنایع مختلف برای اهداف متفاوت قابل بررسی می باشد. جنس لوله های استیل را با نوع فولادی می شناسند که همین امر موجب شده است تا دامنه کاربردی لوله های استیل در تمامی بخش های تولیدی کشیده شود.

لوله های استیل معملا لوله های به شکل استوانه هستند که در ساخت و زیر ساخت های مختلفی استفاده دارند. لوله های استیل با کاربردهای که برای صنایع مختلف ایجاد کرده است از پر مصرف ترین محصولات تولیدی در صنایع فولادی می باشد. کاربرد اصلی در لوله استیل انتقال مایعات و یا گازهای زیر زمینی همانند آب، نفت و گاز است.

کاربرد لوله های استیل فولادی بصورت مستقیم با اندازه و سایز لوله ها در ارتباط می باشد یعنی لوله های با اندازه های مختلفی برای استفاده های متنوعی تولید می شود.

 

لوله های استیل با داشتن ویژگی هایی چون دوام بالا، مقاومت داشتن در برابر زنگ زدگی ها، نصب آسان و حتی تنظیم کردن راحت آن موجب شده است دامنه استفاده آن در صنایع بزرگی که در ادامه توضیح داده می شوند ظهور چیدا کنند.

مطالعه بیشتر : استنلس استیل چیست

 

 

کاربرد لوله استیل در صنایع مختلف مصرفی

استفاده از آهن برای صنایع مختلف تقریباً کنار گذاشته شده است و لوله های استیل جایگزین آن شده اند. لوله های فولادی را می توان برای اهداف مختلفی استفاده کرد، از جمله در زمینه هایی چون : ساخت و ساز ساختمانی، کشتی سازی، نساجی، کشاورزی، نفت و گاز و غیره بکار گرفت.

 

۱) صنعت ساختمان

از آنجایی که لوله های استیل که در عین حال بادوام  هستند ، نیز سبک می باشند، معمولاً در تمام زمینه های صنعت ساختمان در ساختمان های تجاری و مسکونی و همچنین در بخش های صنعتی از جمله برق، آب، فاضلاب، تولید و غیره استفاده می شود. لوله های استیل فولادی نیز یکی از بهترین انتخاب ها در صنعت ساختمان هستند زیرا در برابر زنگ زدگی و خوردگی مقاومت می کنند و این بدان معناست که نیازی به تعمیر یا تعویض مکرر نخواهند داشت. این امر به ویژه در سیستم های آب، لوله کشی و برق بسیار مهم است، زیرا نشت یا پارگی لوله های فولادی می تواند خطرناک و پرهزینه باشد.

 

 

۲) صنعت نفت و گاز

از مهم ترین کاربرد لوله استیل در بخش صنعت انتقال نفت و گاز می باشد. چون لوله های استیل برای استفاده در شرایط سخت مانند محیط های خورنده، دماهای پایین و بالا و همچنین در محیط هایی با فشار بالا ایده آل هستند. به همین دلیل، کاربرد لوله استیل فولادی در صنعت نفت و گاز رایج است، به ویژه در خطوطی مانند خطوط جمع آوری (لوله ای که نفت یا گاز را از منطقه تولید به انبار یا یک خط لوله بزرگتر حمل می کند) و خطوط اصلی (لوله های جوش داده شده). لوله های فولادی با قطر بزرگ که برای انتقال گاز طبیعی در فواصل طولانی استفاده می شود). با توجه به دوام و تطبیق پذیری لوله فولادی، می تواند نیازهای منحصر به فرد صنعت نفت و گاز را برآورده کند.

 

کاربرد لوله استیل در صنعت نفت و گاز

 

۳) صنعت کشتی سازی

یکی از مزایای لوله های فولادی داشتن استحکام آن می باشد که آن را به گزینه ای عالی برای ساخت کشتی تبدیل کرده است. چرا که لوله های استیل در مقابل لرزش، ضربه و فشار بالا مقاومت بسیار فوق العاده ای را از خود نشان می دهد. برخلاف سایر فلزات، که اگر فشار شدید یا شرایط  بسیار سختی وارد شود و شکسته می شوند فولاد در چنین شرایطی خم می شود.  خم شدن فولاد به این معنی است که احتمال ترک خوردن آن یا نشتی آن کمتر است. در صنعت کشتی سازی، کاربرد لوله استیل در بخش هایی برای دیگ های بخار، سوپرهیترها و سیستم های فشار کشتی دیده می شود.

 

۴) صنعت نساجی

تطبیق پذیری لوله های استیل  آن را به یک انتخاب محبوب در صنعت نساجی برای تولید عدل بازکن، میکسر، کاردر، ماشین های ریسندگی، سیم پیچ و تکسچرر تبدیل می کند.

 

۵) صنعت کشاورزی

به دلیل دوام و مقاومت  لوله فولادی در برابر فشار، اغلب در اتصالات کشاورزی استفاده می شوند. استیل  همچنین گاهی اوقات با کربن مخلوط می شود تا اتصالات کشاورزی سبک تر اما قوی تری را ایجاد کند. کشاورزان و سایر سازمان‌های کشاورزی از لوله‌های فولادی در ده‌ها کاربرد از جمله موتورهای تراکتور و  غیره استفاده می‌کنند.

لوله استیل در کشاورزی

 

۶) کاربردهای صنعتی

یکی از کاربردهای لوله استیل در تاسیسات تولیدی، انبارها و سایر مکان های صنعتی هستند، زیرا ضد زنگ هستند و دچار مواردی چون خوردگی نمی شوند و امکاناتی را با استفاده قابل اعتماد در طول عمر فراهم می کنند.

مطالعه بیشتر : ترولی حمل استیل

 

۷)  ایستگاه های برق

ایستگاه های تولید برق یکی دیگر از محل های پرمصرف کاربرد لوله استیل می باشد.

 

۸)  تاسیسات فرآوری لبنیات و مواد غذایی

در کارخانه های تولید لبنیات و مواد غذایی مختلفی تمامی ابزار و ماشین آلات کاربردی در بخش انتقال و تولید همگی از نوع لوله های استیل هستند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *