استنلس استیل چیست؟

استنلس استیل چیست

استنلس استیل در حقیقت از ترکیب آهن و کربن طی یک فرایند دو مرحله ای ساخته می شود و به منظور ایجاد محصولی مقاوم در برابر خوردگی از عناصری مانند کروم و نیکل استفاده می شود.آهن ماده اولیه تولید استیل محسوب می شود اما زمانی که از سنگ آهن به طور مصنوعی و به صورت خالص به منظور تولید استیل استفاده می شود خیلی سریع با اکسیژن ترکیب می شود و ناپایدار می باشد.
به منظور جلوگیری از ناپایداری استیل به آن کروم اضافه می شود و با فرایند تشکیل اکسید کروم یک لایه محافظ روی سطح استیل ایجاد شده تا مقاومت آن را در برابر زنگ زدگی و رطوبت بالا ببرد.میزان کروم اضافه شده در آهن هم بسته به کاربرد محیطی که در آن استفاده می شود از ۱۰٫۵ تا ۳۰ درصد متفاوت می باشد .
بیش از ۱۰۰ آلیاژ مختلف از استیل وجود دارد که علاوه بر کروم استنلس استیل با آلیاژهای سیلیکون،منگنز، نیتروژن و کربن نیز ساخته می شود که هر کدام به منظور برطرف نمودن کاربردهای نهایی مختلفی در میزان و فرمول های متفاوتی استفاده می گردند بطور مثال اگر خواص کششی بیشتری مدنظر باشد از نیتروژن ، اگر انعطاف پذیری بیشتر مدنظر باشد از نیکل استفاده می شود،یکی از موارد مدنظر شرکت های تولیدکننده استنلس استیل نیز بررسی درستی درصد آلیاژها می باشد.

در چه صورتی استیل ضد زنگ می شود؟

یراق استیل برای اینکه ضدزنگ شود حداقل ۱۰٫۵ درصد کروم و کمتر از ۱٫۲ درصد کربن و بسته به کاربرد سایر عناصر آلیاژی نیاز دارد.در حال حاضر بیشترین آلیاژی که در صنعت نرده استیل از آن استفاده می شود نوع ۳۰۴ است که در داخل آب ساکن زنگ می زند و گاهی در شرایط دائما مرطوب و در آب در بخش هایی از آن نیز حفره های ایجاد می شود.

مطالعه بیشتر : حفاظ استیل

چرا باید از استیل ضدزنگ استفاده نمود؟

چرا از استنلس استیل ضدزنگ باید استفاده کنیم

به منظور پاسخ به سوال بالا مزایای این یراق را بررسی می کنیم
مقاومت بالای آن در برابر حرارت تا دمای بحرانی ۸۰۰درجه سانتی گراد
از نظر زیبایی شناسی دارای تنوع زیادی از سطح مات و براق تا برجسته و رنگ آمیزی شده به رنگ دلخواه می باشد و می توان در طراحی داخلی و خارجی سازه ها از آن استفاده نمود
قابلیت بازیافت استیل در بخش ساختمانی حدودا ۱۰۰ درصد است و در تماس با عناصری مانند آب از نظر محیطی بی اثر و خنثی می باشد که با وجود این قابلیت آن حتی در سقف،نما، لوله های آب خانگی نیز می توان از آن استفاده نمود

قابلیت های مکانیکی بسیار بالای استیل ضدزنگ دست شرکت های تولیدکننده را در حالت های سخت شکل دهی فلز شامل خمش صاف، کوبش عمیق ،اکستروژن باز می دارد در عین حال که در برابر سایش، ضربه ، کشش و اصطکاک مقاومت بالایی را از خود نشان می دهد.
تمیز کردن راحت آن با شوینده های معمولی مانند پودر صابون مخصوصا در سطوحی که براقیت آنها جلوه خاصی می دهد مانند نرده های استیل ،شیرآلات ساختمانی و اتصالات استخر.
مقاومت بالا در برابر خوردگی با حداقل ۱۰٫۵ درصد کروم که اگر سطح یراق به هر نحوی خراشیده شد می تواند خود را بازسازی نماید.

دو نوع آلیاژ استیل وجود دارد که بیشترین استفاده را در بازار نرده استیل در ایران دارد که شامل آلیاژ ۳۰۴ و ۲۰۱ می باشد که در زیر به تفضیل هر کدام را بیان می کنیم.

استنلس استیل ۳۰۴ چیست

یکی از پرکاربردترین استنلس استیل ضدزنگ آلیاژ ۳۰۴ از سری ۳۰۰ می باشد که حداقل ۱۸ درصد کروم و ۸ درصد نیکل همراه با حداکثر ۰٫۰۸درصد کربن که در صنعت (اتصالات نرده استیل ) و تجهیزات آشپزخانه کاربردهای قابل توجهی دارد.آلیاژ ۳۰۴ مقاومت بالایی در برابر خورندگی ناشی از خورنده های شیمیایی ،شرایط آب و هوایی و حرارت دارد.به دلیل انعطاف پذیری خوب آن می توان با تمام روش های رایج آن را جوش داد.
یکی از ویژگی های دیگر استیل ۳۰۴ که حاوی کروم هستند نداشتن خاصیت مغناطیسی یا جذب شدن توسط آهنربا می باشد که اصلاحا به آن نگیر بودن استیل نیز می گویند
توجه به مواردی که گفته شد حتما در زمان خرید اتصالات نرده استیل به آلیاژ آن دقت فرمایید که ۳۰۴ باشد و قیمت های پایینتری که ممکن است در بازار وجود داشته باشد دلیلی بر کیفیت پایین آن نیز می باشد.

استنلس استیل ۲۰۱

استیل آلیاژ ۲۰۱ مقادیر زیادی منگنز و نیتروژن دارد و مقدار نیکل آن کم است .دلیل پایین تر بودن قیمت این آلیاژ در مقایسه با نوع ۳۰۴ مقدار پایین نیکل در فرمول آن است و این باعث می شود که مقاومت در برابر خوردگی نوع ۲۰۱ نسبت به ۳۰۴ پایین تر باشد . هر چند یکی از کاربردهای آلیاژ ۲۰۱ در یراق نرده استیل می باشد اما به دلیل حساسیت بیشتر و امکان مقاومت کمتر در برابر خوردگی در فضای باز استفاده از آن توصیه نمی شود.

نتیجه گیری

با توجه به مواردی که تا کنون گفته شد استنلس استیل نوع ۳۰۴ در شرایط اب و هوایی مرطوب و یا در فضای باز شرایط بهتری نسبت به نوع ۲۰۱ دارد هر چند ممکن است قیمت های آنها با هم تفاوت داشته باشد که بسته به کاربری می توانید نوع مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *